четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 112
home Фудбал

Со дуелите Велс-Данска и Австрија-Италија стартува осминафиналето на ЕП

Со дуелите Велс-Данска и Австрија-Италија стартува осминафиналето на ЕП

Почнува елиминиационата фаза на ЕП .Најдобрите 16 репрезентации продолжуваат да разигруваат за титулата Европски шампион.

Прв осминафинален дуел кој ќе се одигра е мечот меѓу Велс и Данска. По тешкиот старт поради непријатниот момент со Ериксен, Данците почнаа да го покажуваат својот сјај и се фаворити во денешната пресметка, но и Велс има квалитетен состав во кој играат и ѕвезди како Бејл, Рамзи, Џејмс.

Италија одигра перфектно во групната фаза на ЕП, три победи без примен гол. Вечерва од 21 часот на Вембли во Лондон ќе се сретне со Австрија. Ако ја пресликаат играта од првите три меча, се чини дека Австријците нема што да бараат на овој натпревар.

Утре денот почнува со мечот меѓу Холандија и Чешка, а вечерта е првото големо дерби, дуелот меѓу Белгија и Португалија.

Во понеделник има интересно осминафинале, во Копенхаген, Хрватска против Шпанија, а потоа Франција треба да ја оправда фаворитската улога против Швајцарија.

На последниот ден од осминафиналните мечеви, Англија ја пречекува Германија во второто големо дерби, а оваа фаза се заклучува со двобојот меѓу Шведска и Украина.

Сабота 26 јуни

Велс – Данска 18 часот

Италија – Австрија 21 часот

Недела 27 јуни

Холандија – Чешка 18 часот

Белгија – Португалија 21 часот

Понеделник 28 јуни

Хрватска – Шпанија 18 часот

Франција – Швајцарја 21 часот

Вторник 29 јуни

Англија – Германија 18 часот

Шведска – Украина 21 часот

Коронавирус