понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 184
home Фудбал

СКРШИ УШТЕ ЕДЕН РЕКОРД: Роналдо со голот против Франција стана најдобар стрелец на големите турнири

СКРШИ УШТЕ ЕДЕН РЕКОРД: Роналдо со голот против Франција стана најдобар стрелец на големите турнири

Еден однајдобрите фудбалери на денешницата во светот, португалскиот ас Кристијано Роналдо со вечерашниот постигнат гол против репрезентацијатана Франција стана најдобар стрелец на големите турнири – Европско и Светско првенство, притоа оставајќи го зад себе легендарниот германски фудбалер Мирослав Клосе со 19 погодоци.

Кристијано Роналдо сега напаѓа нов рекорд, тоа е најефикасен играч во историјата на националните тимови. Лидер е Али Даеи од Иран, кој на листата има еден гол повеќе од португалскиот голгетер.

Коронавирус