понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 36
home Фудбал

Скандалозно однесување на селекторот на Словенија на официјалниот прес во Скопје

Скандалозно однесување на селекторот на Словенија на официјалниот прес во Скопје

Напорниот ден за фудбалската репрезентација на Словенија колуминираше на официјалната прес-конференција на „Тодор Проески“.

Селекторот на Словенија, Матјаж Кек одлучи да не ги почитува протоколот и правилникот на УЕФА.

Прво седна на позиција која не е предвидена за гостински селектор, одби да седне на предвиденото место, на средината oд прес-конференциската маса со образложение дека баш тука сакал да седи.

Тоа предизвика изненадување кај сите присутни, па и кај претставникот на УЕФА задолжен за следење на работата на медиумите за време на прес-кофенрецијата. Кек беше трврдоглав и покрај барањето на домаќинот да седне на предвидената позиција, тој категорично одби, пренесува Дриблинг.

Кек по ова го предводеше официјалниот тренинг на Словенија на нашиот најголем стадион, па си најде за право да потсетува на правилата, реагираше дрско за протокол кој секогаш е вообичаено и редовно почитуван од претставниците на медиумите.

„За 15 минути, исчисти ги сите, не сакам да видам никого тука“ – кратко коментираше селекторот на Словенија, Мајтаж Кек кон портпаролот на гостинскиот тим, на почетокот од официјалниот тренинг на нашиот најголем стадион.

Протоколт е јасен, снимателите, фотографите и новинарите имаат право да присуствуваат на воведните 15 минути од тренингот а потоа да си заминат.

Ако ова е јасно, ова е секако и пракса, останува нејасно зошто Кек е во паника кога работите кои ги бара секако ќе завршеа по пропис.

Кек е во паника, Словенија го чуствува притисокот а Македонија има само една желба, три бода од утрешното соочување на „Тодор Проески“.

Инаку, словенечката репрезентација денеска имаше проблем со полетувањето од Љубљана, а потоа подолго од планираното го чекаше багажот на аеродромот во Скопје.

Локални избори 2021