среда, 18. мај 2022. Вести денес: 174
home Фудбал

Сити стигна ја помина стотката, уште шест голови до рекорд

Сити стигна ја помина стотката, уште шест голови до рекорд

Со четири голови против Бурнемут, Манчестер Сити дојде до 101 гол во Премиер лигата оваа календарска година и е на прагот на рекордот на Ливерпул од 1982 година.

Генерацијата на Кенија Далглиш, Јан Раш и други мајстори на „црвените“ кои освоија се што можеа да победат, во 1982 година постигнаа точно 106 гола во тогашната прва лига на англискиот фудбал, претходниците на Премиер лигата.

Долги години, се веруваше дека овој рекорд нема да биде уништен, но тимот предводен од Гвардиол дојде практично овој голем резултат.

Манчестер Сити постигна 101 гол во 2017 година, кога во Премиер Лигата е во прашање. Во преостанатите две средби„граѓаните“ оваа година играат со Кристал Палас и Њукасл.

Сити моментално е во серија од 17 победи, што е апсолутен рекорд на Премиер Лигата.

Коронавирус