вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 74
home Фудбал

Сити со понуда од 94 милиони евра за дефанзивецот на Атлетико

Сити со понуда од 94 милиони евра за дефанзивецот на Атлетико

Англискиот гигант Манчестер Сити ќе бара уште еден дефанзивец. Тука е слабата точка на „граѓаните“, кои се беспрекорни во нападот. Овој пат Пеп Гвардиола има за цел да привлече играч на Атлетико (Мадрид).

Сити веќе го зеде Нејтан Аке од Борнемут, но сега ќе се обиде да направи уште посериозен трансфер – 25-годишниот Уругваец Хозе Марија Хименез, кој е клучен дел од одбраната на Диего Симеоне. Според шпанскиот весник „АС“, „граѓаните“ веќе испратиле официјална понуда до „јорганџиите“.

Вреди импресивни 89 милиони евра, а има и 5 дополнителни милиони евра во вид на бонуси. Така, сумата може да се зголеми на 94 милиони евра. Двете страни веќе подолго време се во контакт, а „црвено-белите“ првично беа категорични дека ќе се разделат од својот играч за сумата наведена во неговата откупна клаузула, поточно – 120 милиони евра.

Сепак, предложените 94 милиони евра се чини дека не се малку и постои можност тимот од шпанската престолнина да се раздели со Хименез. (МИА)

Локални избори 2021