сабота, 19. ноември 2022. Вести денес: 115
home Фудбал

Сити е шампион во ПЛ, Мурињо загуби дома од ВБА

Сити е шампион во ПЛ, Мурињо загуби дома од ВБА

Манчестер Сити е новиот шампион во Премиер лигата откако градскиот ривал, Манчестер Јунајтед денеска загуби дома од ВБА со 0:1.

Единствениот погодок го постигна Џеј Родригез во 76. минута од средбата. Со оваа победа ВБА ги задржа теоретските шанси за опстанок.

Манчестер Сити  на пет кола пред крајот сезоната е на 16 бодови предност пред Јунајтед, па отсега и математички ја обезбедија титулата. Вчера Сити славеше на гостувањето против Тотенхем со 1:3.

Коронавирус