четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 118
home Фудбал

Симеоне: Би го избрал Меси пред Роналдо

Симеоне: Би го избрал Меси пред Роналдо

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне, се вклучи во расправата за тоа кој е подобар фудбалер меѓу Лионел Меси и Кристијано Роналдо, при што се одлучи за својот сонародник кој игра за Барселона.

– Кога меѓу нив двајца би избирал, тоа сигурно би бил Меси, нагласи Симеоне.

Меѓутоа, новинарите го потсетија тренерот на Атлетико на една неодамнешна негова изјава, кога тoј рече дека Роналдо е подобар.

– Да, така реков. Но кога би бирал меѓу нив двајца не од перспектива кој е најдобар на светот, туку кој подобро би се вклопил во мојот тим. За нормален клуб со нормални играчи Роналдо е подобар, додека во средина со врвни играчи Меси е подобар од Роналдо, наведе Симеоне.

По трансферот на Роналдо од Реал Мадрид во Јувентус, двајцата фудбалери првпат по девет години оваа сезона нема да се натпреваруваат во иста лига.

МИА

Коронавирус