понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 128
home Фудбал

Симеоне: Атлетико има година на транзиција

Симеоне: Атлетико има година на транзиција

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне го коментираше поразот од Барселона (0:1) во натпреварот од 15. коло од Шпанското фудбалско првенство.

-Тимот ја даде целата своја моќност, играчите го прават она што тренерот го бара од нив. Ние мора да бидеме трпеливи и свесни дека имаме преодна година. Јас сум најмалку трпелива личност, треба да го разбереме обемот на промените што ги доживеа тимот. Ни треба време да ја подобриме ситуацијата, изјави Симеоне.

За исвиркувањето од навивачите тој рече: „Ова е нормално, критикувани сме. Заостанување зад Барселона и Реал Мадрид. Не ми пречи“.

Атлетико е на 6.место на табелата со шест бода заостанување зад Барселона и Реал Мадрид.

Коронавирус