петок, 9. декември 2022. Вести денес: 196
home Фудбал

Швајцарија ја совлада Турција

Швајцарија ја совлада Турција

Во последниот натпревар од 3.коло од групата А, репрезентацијата на Швајцарија ја совлада Турција со 3:1.

Почетокот на натпреварот им припадна на Турците, кои им се заканија Јилмаз и Ајхан со удари од далечина, но Швајцарците први ја затресоа мрежата.

Во 6-та минута шутираше Харис Сеферовиќ и го совлада голманот Чакир.Само 20 минути подоцна нов шок за Турците. Овој пат во центарот на вниманието беше Шаќири, кој постигна фантастичен погодок за 2-0 со околу дваесетина минути, со што ја отвори вратата кон победата на неговата репрезентација.

Одличниот офанзивен играч за врска неколку минути подоцна можеше да постигне нов гол, но турскиот голман се истакна со одлична интервенција. Со резултат 2:0, тие заминаа на одмор.

Скоро немаше возбуда до средината на вториот дел, а потоа видовме уште два гола и каков вид. Прво, Кахвеци им даде надеж на Турците, влечејќи од околу 25 метри и маестрално ја погоди мрежата на Сомер!

Тој погодок му даде крилја на овој тим кој тргна на се или ништо, но нивните надежи ги сруши Шаќири со нов одличен погодок. Фудбалерот на Ливерпул погоди на сличен начин како Кахвеци малку порано и со одличен погодок ја запечати судбината на турската репрезентација.

Швајцарецот можеше да постигне нов гол во 77-та минута кога Џака од слободен удар ја погоди стативата.

Резултатот не се смени до крајот, па Швајцарија ја забележа првата победа на турнирот, со што дојде до четвртиот бод, колку што има и второпласираниот Велс, со Велшаните да имаат подобра гол-разлика. Од друга страна, Турција неславно ќе го заврши учеството на овој турнир, со нула освоени бодови.

На изборот на Владимир Петковиќ не останува ништо друго освен да се чека исходот во останатите групи и се надева дека освоија доволно бодови за да поминат во нокаут фазата.

Qatar 2022