четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 59
home Фудбал

Шкупи и Вардар одиграа нерешено во дербито на колото

Шкупи и Вардар одиграа нерешено во дербито на колото

Без победник 1:1 заврши дерби натпреварот од 16. коло во Првата македонска фудбалска лига одиграно попладнево во Скопје меѓу екипите на Шкупи и Вардар.

Дарко Мицевски во 77. минута го донесе Вардар во водство, домаќинот изедначи преку Дембо Дарбо во 89.минута.

Резултати на другите натпревари од ова коло одиграни попладнево:
Академија Пандев – Борец 2:1
Македонија ЃП – Пелистер 2:1
Работнички – Ренова 3:1
Шкендија – Беласица 2:0
Силекс – Струга Трим Лум 0:0.

Табела: Шкендија 36 бодови, Шкупи 32, Македонија ЃП 32, Силекс 22, Струга Трим Лум 22, Борец 22, Вардар 21, Работнички 21, Ренова 15, Академија Пандев 14, Пелистер 12, Беласица 9.

Локални избори 2021