понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 64
home Фудбал

Шкендија го дозна противникот во квалификациите во ЛШ

Шкендија го дозна противникот во квалификациите во ЛШ

Тетовска Шкендија го доби Номе Калју од Естонија за противник во првото квалификациско коло за Лигата на шампионите.

Првите натпревари се закажани за 9-ти и 10-ти јули, додека реваншите на 16. и 17. јули.

Шкендија прво ќе гостува во Естонија, а потоа ќе игра дома.

Останатите двојки од првото претквалификациско коло на ЛШ:

Судува (Лет) – Црвена звезда (Срб)
Арарат (Ерм) – АИК Стокхолм (Шве)
Астана (Каз) – ЦФР Клуж (Ром)
Лудогорец (Буг) – Ференцварош (Унг)
Селтик (Шко) – Сараево (БиХ)
Шериф Тираспол (Мол) – Сабуртало (Гру)
Дуделанж (Лук) – Валета (Мал)
Партизани (Алб) – Карабаг (Азе)
Слован Братислава (Свк) – Сутјеска (ЦГо)
Линфилд (СИр) – Розенборг (Нор)
Валур (Исл) – Марибор (Сло)
Дандалк (Ирс) – Рига (Лет)
Њу Сеинтс (Вел) – победник од прелиминарната рунда
ХЈК Хелсинки (Фин) – ХБ Торсхавн (Фар)
БАТЕ Борисов (Блр) – Пјаст Гливице (Пол).

Коронавирус