вторник, 28. март 2023. Вести денес: 56
home Фудбал

Шеесет илјади Англичани бараат 16 јули да биде неработен ден

Шеесет илјади Англичани бараат 16 јули да биде неработен ден

Пласманот на Англија во полуфиналето на Светското фудбалско првенство во Русија предизвикува еуфорија на Островот. Многумина се оптимисти дека англиската репрезентација ќе стигне до трофејот. Веќе е почната петиција понеделник (16 јули) да биде прогласен за неработен ден затоа што „фудбалот ќе се врати дома“. Петицијата досега ја потпишале повеќе од 60.000 луѓе, а се очекуваа таа бројка значително да порасне при евентуален пласман на „Гордиот Албион“ во финалето.

За да се оствари тоа, најпрво Англија утре ќе треба да биде подобра од Хрватска во полуфиналната пресметка во Москва.

Во првото полуфинале вечер (20 часот) играат Франциај и Белгија.

Финалето ќе се одигра на 15 јули со почеток во 17 часот.

loading...