петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Шампионски Интер подели пет парчиња во мрежата на Сампдорија

Шампионски Интер подели пет парчиња во мрежата на Сампдорија

На првиот натпревар откако беа потврдени за шампиони на Италија, за прв пат по 11 години, Интер до врв ја наполнија мрежата на Сампдорија која беше совладана со 5:1.

„Нероазурите“ го отворија резултатот уште во 4. минута кога Гаљардини погоди за 1:0. На 2:0 зголеми Алексис Санчез во 26. минута, а само десет минути подоцна Кеита намали на 2:1. Тоа беше се од тимот на Сампдорија, па до крајот на натпреварот голови постигнуваа само играчите на Интер. Санчес со својот втор погодок, во следниот напад по голот на Кеита зголеми на 3:1 и со тој резултат се замина на пауза.

До крајот мрежата на Сампдорија ја тресеа и Андреа Пинамонти и Лаутаро Мартинез кој погоди од белата точка.

Коронавирус