понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 174
home Фудбал

Шалке го промовира Ибишевиќ

Шалке го промовира Ибишевиќ

Бундеслигашот Шалке денес му посака добредојде на својот нов играч, напаѓачот Ведад Ибишевиќ.

Триесет и шестгодишниот Босанец потпиша договор со тимот од Гелзенкирхен за сезоната 2020/21. Играчот ќе го носи дресот со број 11.

– Шалке е одличен тим, не морав да размислувам двапати. Јас сум сериозно мотивиран и решен да постигнам успех со тимот, изјави Ибишевиќ за клупската веб-страница на Шалке.

Претходно, Ибишевиќ играше за Херта. Фудбалерот го напушти клубот на крајот на сезоната 2019/20 поради истекот на договорот. Минатата сезона Босанецот одигра 27 натпревари за берлинскиот тим, постигна девет гола и четири асистенции.

Локални избори 2021