четврток, 3. декември 2020. Вести денес: 154
home Фудбал

Сезоната, сепак, не е завршена за Луис Суарез

Сезоната, сепак, не е завршена за Луис Суарез

Луис Суарез мораше да го оперира коленото по повредата што ја заработи на полуфиналниот меч од шпанскиот Суперкуп против Атлетико Мадрид. Прогнозите беа дека за него сезоната е завршена, но по се изгледа постојат шанси тој да се врати на теренот кон крајот на април.

Уругваецот веќе се движи нормално без помош на патерици, а медицинските прегледи покажале дека повредата заздравува побрзо од очекуваното. Тој треба да мине процес на рехабилитација па наскоро ќе може и да трча.

Шпанските медиуми најавуваат дека тој би можел да се врати на терените кон крајот на арпил, односно пред последните четири кола од Ла Лига и евентуално за полуфиналето во Лигата на шампионите, нормално доколку Каталонците стигнат до оваа фаза.

Коронавирус