понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 178
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Фудбал

Севиља со пресврт до триумф над Манчестер јунајтед за финале во Лига Европа

Севиља со пресврт до триумф над Манчестер јунајтед за финале во Лига Европа

Фудбалерите на Севиља изборија финале во Лига Европа, откако вечерва во Келн го совладаа Манчестер јунајтед со 2:1.

Иако полуфиналниот дуел почна одлично за Јунајтед и водство по само девет минути игра, сепак до крајот шпанскиот тим постигна два гола и се обезбеди меч за трофејот во второто по квалитет клупско континентално натпреварување.

Голот за Манчестер го постигна Бруно Фернандеш од пенал. Изедначи Сусо во 26. минута, а целосен пресврт навести Лук Де Јонг со погодокот во 78. минута.

Противник за Севиља во финалето ќе биде победникот од утрешниот меч во кој се среќаваат Интер и Шахтјор.