понеделник, 26. јули 2021. Вести денес: 179
home Фудбал

СЕНЗАЦИЈА НА МАКСИМИР: Динамо Загреб го елиминира Тотенхем во ЛЕ

СЕНЗАЦИЈА НА МАКСИМИР: Динамо Загреб го елиминира Тотенхем во ЛЕ

Хрватскиот фудбалски шампион Динамо Загреб го приреди најголемото изненадување низ досегашниот тек од натпреварите во Лигата на Европа, елиминирајќи го лондонски Тотенхем во осминафиналето и покрај негативата од 0-2 од првиот меч во Англија.

Македонските репрезентативци Аријан Адеми и Стефан Ристовски ќе играат во четвртфиналето во оваа натпреварување откако на реванш-дуелот во Загреб славеа со 3-0 по продолженијата.

Херој на мечот е Оршиќ со постигнат хет-трик од кој третиот погодок во 106. минута од продолжението за огромно славје на „модрите“.

Во регуларниот дел, Динамо дојде до предност од 2-0, анулирајќи ги истите два гола на тимот на Жозе Мурињо од Лондон. Оршиќ постигна два феноменални погодоци во 62. и во 83. минута.

Адеми настапи до 118. минута со капитенската лента во составот на Динамо, додека Стефан Ристовски беше заменет во 90. минута од регуларниот дел на натпреварот.

Коронавирус