четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 149
home Фудбал

Семејството Малдини одигра 1000 натпревари за Милан во италијанскиот шампионат

Семејството Малдини одигра 1000 натпревари за Милан во италијанскиот шампионат
Photo LaPresse - Spada Agoust , 01 2020 Milan Italy Soccer A.C. Milan- Season 2019-2020 - Serie A Milan vs Cagliari In the pic: Daniel Maldini PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxONLY Copyright: xSpada/LaPressex

Напаѓачот на Милан, Даниел Малдини влезе како замена во 81. минута на синоќешниот натпреварот од 16. коло на италијанскиот шампионат против Јувентус (1:3). За 19-годишниот напаѓач ова е само шести натпревар за „росонерите“.

Сепак, тој му го донесе 1000. меч на семејството Малдини за Милан во Серија А.

За потсетување, неговиот татко Паоло Малдини и дедото Чезаре Малдини играа исто така за Милан.

Педесет и двегодишниот Паоло Малдини во моментов е спортски директор на Милан.

Чезаре Малдини почина во 2016 година на 84-годишна возраст.

Да потсетиме, тука е и Кристијан Малдини. Тој има 24 години и исто така е „дете“ на Милан, но игра за клубот Про Сесто.

Коронавирус