петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Селекторот на фудбалската репрезентација Италија е заразен со Ковид-19

Селекторот на фудбалската репрезентација Италија е заразен со Ковид-19

Селекторот на италијанската фудбалска репрезентација Роберто Манчини е заразен со Ковид-19, соопшти денеска Фудбалскиот сојуз на Италија.

Како што се наведува, селекторот е во изолација во својата куќа во Рим и нема никакви симптоми.

„Како дел од периодичното тестирање на Здружението за членови и технички персонал на национални тимови, со оглед на претстојните обврски на натпреварите под покровителство на УЕФА, селекторот Роберто Манчини е позитивен на новиот коронавирус“, се вели во соопштението.

Синдикатот веднаш ги извести надлежните здравствени органи. Манчини ќе се врати во репрезентацијата кога ќе се опорави и ќе се исполнат сите здравствени протоколи на Федерацијата и на УЕФА. (МИА)

Коронавирус