понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 48
home Фудбал

Селекторот на Хрватска го објави списокот на фудбалери за ЕП (ФОТО)

Селекторот на Хрватска го објави списокот на фудбалери за ЕП (ФОТО)

Селекторот на фудбалската репрезентација на Хрватска, го обајви списокот со кој светските вице-шампиони ќе настапат на Европското Првенство во фудбал.

Хрватска на ЕУРО 2020 ќе биде предводена од својот најдобар играч Лука Модриќ. Покрај фудбалерот на Реал, главна сила на Хрватите ќе бида Иван Перишиќ и Марсело Брозовиќ, шампиони со Интер во Серија А, односно Матео Ковачиќ.

На резервниот список на селекторот се: Уремовиќ, Ливаја, Башиќ, Понграчиќ, Ловриќ, Ивушиќ, Мајер и Моро.

Хрвстак на ЕУРО 2020 година ќе игра во Д-групата против Англија, Чешка и Шкотска.

 

Коронавирус