вторник, 26. септември 2023. Вести денес: 48
home Фудбал

Седум најдолги серии без гол на Реал Мадрид

Седум најдолги серии без гол на Реал Мадрид

Реал Мадрид отсекогаш бил познат по својата желба да бележи голови, да игра напаѓачки и да доминира над противникот.

Во последните 10 дена сепак „белите“ ја доживуваат својата прва голема криза од почетокот на сезоната, запишувајќи два пораза – 0:3 од Севиља во Ла Лига и 0:1 од ЦСКА Москва во Лигата на шампионите, како и едно реми – 0:0 со Атлетико Мадрид во шампионатот. Оваа „сува“ серија без гол ги загрижува фановите на 13-кратниот европски клупски шампион ширум светот.

Реал нема погодоци пет часа и 19 минути (319 минути), а ова е една од најдолгите серии во историјата на клубот без постигнат гол.

Ова се најдолгите серии без гол за Реал во нивната историја:

Сезона 1984/1985: 496 минути (8 часа 26 минути)

Најдолгата серија на Реал Мадрид е во средината на 1980-тите – 1984/1985. Во тимот, предводен од Шпанецот Луис Моловини, се забележуваат имињата на Сантилијана, Емилио Бутрагењо, Санчиз и Валдано, а допрва се раѓа легендарната „петорка на Бутре“. Серијата од пет натпревари без постигнат гол заврши во полуфиналето во Купот на УЕФА против Интер, кога Реал го губи првиот натпревар со 2:0, но го освојува реваншот со 3:0 и се пласираше во финалето со два гола на Сантилијана и еден на Мичел. „Белите“ го освојуваат Купот по триумф над Видеотон по два натпревари и вкупен резултат од 3:1.

Сезона 2005/2006: 409 минути

Оваа серија е направена во сезоната 2005/2006, кога Реал трпи тренерска рокада, кога Лопез Каро го заменува Бразилецот Вандерлеј Луксембурго. Реал забележува три реми без голови против Валенсија, Бетис и Арсенал во Лондон за КЕШ. Тоа се мечови во кои „Галактикос“, составен од Роналдо, Робињо, Баптиста, Зидан и Раул, не успева да ја затресе мрежата на противникот.

Сезона 1975/1976: 390 минути

Третата најдолга серија без гол е во сезоната 1975/1976 година. Тренер тогаш е Милан Миљаниќ, а најдолгиот период без голови му овозможува на Баерн Минхен да го елиминира Реал во полуфиналето на КЕШ.

Сезона 1981/1982: 387 минути

Серијата е од 1981/1982 година. Тренер е Вујадин Бошков, а Реал не успеа да постигне гол во цели 5 последователни натпревари – два во шампионатот, два во Кралскиот Куп и еден во Купот на УЕФА. Сушата ги чинеше титулата во Ла Лига, како и учеството на тимот во Европа. Во тимот настапуваат фудбалери како Карлос, Алонсо Гонзалес – Сантилијана, Хуанита и Ули Штилике.

Сезона 1983/1984: 374 минути

Серија без гол повторно од 80-тите – 1983/1984 година. Серијата е прекината од Емилио Бутрагењо во натпревар против Кадиз. Реал на Ди Стефано е втор и не успева да постигне гол во дуелите против Валенсија, Реал Сосиедад и Барселона Б во реваншот за Кралскиот Куп, кој е изгубен со 0:2.

Сезона 2002/2003: 363 минути

Серијата е од сезоната 2002/2003 година. Предводени од Висенте Дел Боске, „белите“ страдаат од гол суша во два натпревари од Лигата – против Реал Сосиедад и Барселона, и во двата случаја резултатот е 0:0, како и пораз од Милан. Напаѓачи во тимот се Фернандо Мориентес и Раул Гонзалес Бланко.

Сезона 2006/2007: 325 минути

Последната најдолга серија на тимот без гол е под раководство на Фабио Капело од сезоната 2006/2007 година – пораз од Рекреативо со 0:3, пораз од Депортиво Ла Коруња 0:2 и 0:0 против Бетис за Купот. Нападот е предводен од Руд ван Нистелрој, Хозе Антонио Рејес, Раул, Робињо и Антонио Касано.