среда, 28. септември 2022. Вести денес: 163
home Фудбал

Се уште има добри луѓе: доаѓа помош за Ебуе!

Поранешниот репрезентативец на Брегот на Слоновата Коска Емануел Ебуе е во многу тешка состојба.

Ебуе го загуби богатството што го заработил за време на неговата кариера поради различни околности. Како што вели, тој верувал на многу луѓе на кои не требал и потпишувал секакви договори во текот на кариерата, па дури размислувал и за самоубиство.

За целата состојба да биде уште полоша тој е заразен со ХИВ, разведен од неговата сопруга, починал неговиот дедо, а неговиот брат почина во сообраќајна несреќа. Он денес често спие кај пријателите во куќа што ја нарекува бункер, бидејќи тука може да се скрие, а додека е таму спие на подот.

Оваа приказна на некогашнио одбранбен играч на Арсенал, Галатасарај и Сандерленд го растажи фудбалскиот свет, а навивачите ширум светот му порачаа дека не е сам и дека ќе му помогнат да ја преброди оваа тешка состојба.


„Драг Арсенал ФК. Не можеме да дозволиме такво нешто да му се случува на Ебуе. Ниту еден човек не може да живее така, а посебно не легеда на клубот како што е тој. Најдете го и Ве молам помогнете му.„ “Само закам да го гушнам Ебуе и да му кажам да остане силен“. „Се надевам дека Арсенал може да направи нешто за да му помогне. Работа како тренер на младите категории не би била лоша. Жал ми е за него“, се само дел од коментарите на поголемиот дел навивачи на Арсенал кои не го заборавиле ликот и делото на нивниот некогашен играч.

Потсетуваме, Ебуе играше за арсенал од 2004 до 2011 година, кога премина во Галатасарај каде што останал пет години.

Доколку прашањето е многу полошо, заразено со ХИВ, разведен од неговата сопруга, починал неговиот дедо кој почина како брат во сообраќајна несреќа. Често спие со пријател во куќа што ја нарекува бункер, бидејќи тој може да се скрие таму додека спие на подот, бидејќи не сака да ги попречува своите деца.

Коронавирус