петок, 29. јули 2022. Вести денес: 68
home Фудбал

Саутгејт: Разбираме што ќе значи победа над Шкотска за нашите навивачи

Саутгејт: Разбираме што ќе значи победа над Шкотска за нашите навивачи

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт пред натпреварот ЕВРО 2020 против Шкотска изјави дека го разбира колку е значаен овој натпревар за англиските навивачи.

– Ние разбираме што ќе значи победа на овој натпревар за нашите навивачи. Разбираме дека тоа дополнително ќе ги разгори очекувањата од следните натпревари. Имаме тим кој, дури и да се најде во позиција на губитник, наоѓа можност на крајот да победи или барем да постигне нерешено. Во изминатите три или четири години, такво нешто немаше. Јасно е дека секој противник може да создаде шанси и да постигне гол во вашиот гол. Значи, подготвени сме за секакво сценарио, истакна Саутгејт.

Натпреварот Англија – Шкотска ќе се одигра вечер со почеток во 21 часот. Се очекува во Лондон да пристигнат околу 20 илјади навивачи од Шкотска, од кои околу три илјади ќе се најдат на „Вембли“ кој ќе биде со ограничен капацитет поради пандемијата.

Коронавирус