сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 86
home Фудбал

Сари за реакцијата на Роналдо: Нормално е играчот да се изнервира кога ќе биде заменет

Сари за реакцијата на Роналдо: Нормално е играчот да се изнервира кога ќе биде заменет

Тренерот на Јувентус, Маурицио Сари, не гледа ништо лошо во тоа што Кристијано Роналдо откако беше заменет на дербито со Милан, веднаш отиде во соблекувалната.

– Мора да му се заблагодариме на Роналдо, бидејќи тој направи жртва во тешка ситуација. Направи сé што е можно да игра, но видов дека не се чувствува добро, па решив да го заменам. Природно е дека играчот ќе се изнервира кога ќе го напушти теренот, особено откако ќе направи ваква работа, изјави Сари.

Португалецот имал проблеми со повреда добиена на тренинг.

– Тој имаше мал проблем со коленото по судир на тренинзите. Кога игра или тренира со висок интензитет, ова го става надвор од рамнотежа, и затоа на крајот му штети на мускулите. Ова влијае на неговиот настап. Во моментов не е во најдобра состојба, додаде Сари.

Јувентус синоќа во 12. коло од шампионатот го победи Милан со 1:0. Стрелец на голот беше Пауло Дибала кој влезе на местото на Роналдо во 55. минута.

Коронавирус