сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 62
home Фудбал

Сари: Тоа што во моментов сме први, ништо не значи

Сари: Тоа што во моментов сме први, ништо не значи

Тренерот на Јувентус, Маурицио Сари по победата (2:1) во дербито со Интер синоќа на гостински терен во 7. коло од италијанскиот шампионат, не дава големо значење на пласманот на табелата во овој сегмент од првенството.

– Да се ​​дојдеме до прво место сега не значи многу. Најважно е дека игравме добро, со карактер и решеност против тимот кој досега победи на секој натпревар. Треба да работиме за да доминираме во натпреварот, да имаме територијална супериорност, за да можеме да поминеме цело време на страната на ривалот. Овој состав е навикнат да се брани многу подлабоко, но гледаме одредени подобрувања во оваа смисла. Чувствувам дека можеме да станеме многу подобри. Ова е постепен процес. Во моментов, можеме да го добиеме резултатот, дури и ако не играме 100%, изјави Сари.

Јувентус по седум кола во Серија А води со 19 бода, пред Интер кој има 18.

Коронавирус