вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Фудбал

Сари: Не ми се допаѓа ВАР

Сари: Не ми се допаѓа ВАР

Тренерот на Јувентус, Маурицио Сари, во пресрет на градското дерби против Торино, изјави дека овие дуели се поважни за „биковите“, отколку за „старата дама“, но тоа не значи дека не сакаат да победат, и да покажат кој е главен во градот.

Главма тема во фудбалска Италија во последната недела се спорните судиски одлуки и примената на ВАР технологијата. Сари смета дека со видео-технологијата, го нема очекуваното подобрување во одредени сегменти.

– Ми се допаѓа кога судиите делат правда на терен. Но, правилата си се правила, треба да се почитуваат, иако некои не се прифатливи, како регулацијата за играње со рака и кога е пенал, а кога не. ВАР е тука за микроскопски грешки, но јас сум против ако снимка се гледа три до четирипати во текот на еден натпревар, истакна Сари. ј

Коронавирус