петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 179
home Фудбал

Санчез официјално во Интер до 30.јуни 2023

Санчез официјално во Интер до 30.јуни 2023

Интер ја потврди веста за ангажманот на Алексис Санчез која синоќа ја лансираше менаџерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солксјаер, после триумфот над ЛАСК за место во четвртфиналето во Лигата на Европа.

Напаѓачот од Чиле беше на позајмица сезонава на „Сан Сиро“, но Интер постигна договор за да го задржи 31-годишниот фудбалер до јуни 2023 без обештетување.Санчез постигна 4 гола на 29 мечеви за Интер оваа сезона.Претходно ,тој одигра 45 натпревари за Јунајтед и постигна само 5 гола откако дојде од Арсенал во 2018 година.

Санчез во кариерата настапуваше и за Барселонa.Во Серија А дебитираше 2006 година кај Удинезе.