недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 99
home Фудбал

„Сан“: Сити ќе се обиде да го ангажира Меси во јануари

„Сан“: Сити ќе се обиде да го ангажира Меси во јануари

Манчестер сити сепак преговара за трансфер на напаѓачот на Барселона, Лионел Меси, пренесува „Сан“. Според изворот, англискиот клуб размислува да се обиде да го донесе во своите редови фудбалерот веќе во зимскиот преоден рок.

Летото Аргентинецот поднесе барање да ја напушти Барса, но клубот го одби, велејќи дека може да замине за само 700 милиони евра обесштетување.

Градските власти очекуваат Барселона да направи отстапки поради финансиски проблеми. Медиумите претходно објавија дека клубот се соочува со банкрот. Договорот на Меси истекува на крајот на сезоната, по што тој може да замине како слободен агент.

Претставниците на англискиот клуб веруваат дека во овој поглед, каталонскиот клуб може да го ослободи Аргентинецот во зима за помалку од 50 милиони фунти.

Триесет и тригодишниот Меси оваа сезона има 10 настапи за Барселона и има постигнато шест погодоци и четири асистенции.

Коронавирус