среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 158
home Фудбал

Салах го постигна голот број 100 за Ливерпул

Салах го постигна голот број 100 за Ливерпул

Напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах, постигна гол на натпреварот од 5. коло на Премиер лигата против Евертон.

За 28-годишниот Египќанец, тоа е 100-ти гол за клубот во сите натпреварувања. За да го стори ова, на Салах му требаше да одигра 159 натпревари, што е трет резултат на играч на „црвените“.

Само Роџер Хант (144) и Џек Паркинсон (153) постигнаа 100 гола побрзо од Салах.

Во тековната сезона Салах има шест натпревари и постигнато пет погодоци. (МИА)

Коронавирус