сабота, 26. септември 2020. Вести денес: 67
home Фудбал

Сала полетал кон Кардиф со авионот на агентот

Сала полетал кон Кардиф со авионот на агентот

Фудбалерот Емилијано Сала тргнал кон Кардиф со авионот Пајпер ПА-47 Малибу, сопственост на агентот Вили Меккеј, објави британски „Тајмс“.

Шкотскиот агент не работел со Сала, но помогнал во реализацијата на трансферот од Нант.

Во исто време, од Кардиф соопштија дека клубот не го го организирал летот на играчот.

Дваесет и осумгодишниот Аргентинецот во вечерните часови на 21 јануари тргна од Нант кон Влес за да потпише договор со Кардиф Сити. На патот кон својот нов клуб, изнајмениот приватен авион исчезна од радарските екрани во регионот на Каналските Острови. Во тек е операција за пребарување и спасување.

Коронавирус