петок, 31. март 2023. Вести денес: 136
home Фудбал

Рубен Дијаш играч на сезоната во Премиер лигата ,Пеп Гвардиола најдобар менаџер

Рубен Дијаш играч на сезоната во Премиер лигата ,Пеп Гвардиола најдобар менаџер

Фудбалерот на Манчестер Сити, Рубен Дијаш е прогласен за фудбалер на сезоната во Премиер лигата. Претходно тој го доби ова признание и во изборот на новинарите што значи Португалецот долго ќе ја памети дебитанската сезона во најквалитетната англиска конкуренција.

Пеп Гвардиола пак ги победи Марсело Биелса, Дејвид Мојс, Брендан Роџерс и Оле Гунар Солскјер и го доби признаието за тренер на годината. Ова за него беше трета ваква награда во четири години. Новиот англиски шампион исто така доминираше и во изборот на составот на сезоната.