понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 180
home Фудбал

Роналдо симнат од врвот: Модриќ е најдобар фудбалер во светот

Роналдо симнат од врвот: Модриќ е најдобар фудбалер во светот

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ е најдобриот во светот за изминатата година, во изборот на ФИФА.

Тој ја доби наградата „The Best“, во конкуренција на Кристијано Роналдо и на Мохамед Салах. „Кралот“ Модриќ со Реал Мадрид го освои трофејот во Лигата на шампионите, а со репрезентацијата на Хрватска стигна до финалето на Мундијалот во Русија.

Со ова, Модриќ стави крај на доминацијата на Кристијано Роналдо и на Лионел Меси во изборот за најдобар светски фудбалер.

Коронавирус