среда, 18. септември 2019. Вести денес: 100
home Фудбал

Роналдо го постигна голот број 600, но веднаш почна да брка нов рекорд

Роналдо го постигна голот број 600, но веднаш почна да брка нов рекорд

Кристијано Роналдо синоќа постигна нешто уникатно. Португалецот го постигна својот гол бр.600 на клубско ниво во 235-тото „Дерби на Италија“ помеѓу Интер и Јувентус, со што помогна за освојување на бод за шампионите при гостувањето на „Џузепе Меаца“.

Роналдо го надмина Лионел Меси при одбележувањето на 600 гола. Лео се запиша за Барселона против Леванте, а успехот ја запечати титулата на Каталонците. Сепак, Аргентинецот има два погодока помалку од Роналдо – 598.

Што се однесува до омилените жртви на двајцата, прави впечаток дека Меси и Роналдо сакаат да постигнува голови на Севиља. Кристијано постигна цели 27 гола против тимот од Андалузија, а Меси 36. Португалецот го добива спорот за најдобар стрелец во Лигата на Шампионите со 126 гола против 110 за Меси. Во Ла Лига предноста е на страната на Меси – 416 наспроти 311.

Сега пред Роналдо има нов предизвик Ѕвездата на Јуве цели наградата топ-стрелец на Серија „А“ и ако успее да го постигне, ќе стане првиот фудбалер, кој станал најдобар стрелец во Премиер лигата, Ла Лига и Серија „А“.