петок, 29. јули 2022. Вести денес: 89
home Фудбал

Роналдо би можел да стане нов капитен на Манчестер јунајтед

Роналдо би можел да стане нов капитен на Манчестер јунајтед

Кристијано Роналдо би можел да ја преземе капитенската лента од Хари Мегваер, пишува „Мирор“.

Според британскиот весник, Португалецот може да го замени Англичанецот, бидејќи Мегваер беше постојано критикуван во текот на изминатата сезона. Наскоро, главниот тренер на Манчестер Јунајтед, Ерик тен Хаг, ќе разговара со Роналдо за неговата иднина во клубот и потоа, можеби, ќе му понуди да стане капитен.

Роналдо се врати во Манчестер јунајтед на крајот на август 2021 година.

Во сезоната 2021/22 петкратниот освојувач на „Златната топка“, постигна 24 гола и три асистенции на 38 натпревари за тимот во сите натпреварувања.  (МИА)

Коронавирус