среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 119
home Фудбал

Роман Абрамович може да го продаде Челзи

Роман Абрамович може да го продаде Челзи

Рускиот бизнисмен, Роман Абрамович, може да го продаде Челзи на најбогатиот Британец, Џим Ратклиф за речиси три милијарди евра, објави „Тајмс”.

Ретклиф, чие богатство се проценува на околу 25 милијарди евра, размислува да стане сопственик на поранешниот шампион во Европа, бидејќи Абрамович е подготвен да се повлече по 16 години на чело на лондонскиот клуб.

Петрохемискиот милијардер веќе го купи велосипедскипт клуб „Скај”, а следната намера му е да го преземе премиерлигашот.

Абрамович го купи Челзи за „само” 160 милиони евра, но неодамна се дистанцираше поради политички проблеми.

Локални избори 2021