среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 124
home Фудбал

Рома казнета со службен пораз

Рома казнета со службен пораз

Раководството на Серија „А“ пресуди официјален пораз на Рома на натпреварот од првото коло против Верона, кој заврши нерешено – 0:0. Римјаните пуштија нередовен играч на теренот.

Станува збор за Амаду Дијавара, кој беше на теренот сите 90 минути, но беше регистриран само за младинскиот тим. Слична ситуација веќе се случи во август 2016 година, кога Сасуоло беше казнет за слично нарушување на мечот против Пескара.

Дваесет и три-годишниот Дијавара се пресели во Рома во 2019 година од Наполи и минатата сезона одигра 31 натпревар за главниот тим и постигна 1 гол.

Најверојатно, недоразбирањето доаѓа од грешка на вработените задолжени за досиејата, информираат медиумите во Италија.

Коронавирус