петок, 24. септември 2021. Вести денес: 121
home Фудбал

Рома извојува победа со 10:0 на првиот натпревар под водство на Мурињо

Рома извојува победа со 10:0 на првиот натпревар под водство на Мурињо

Рома вчеравечер го совлада Монтекатини со 10:0, на првиот натпревар на тимот под водство на новиот тренер Жозе Мурињо.

Хет-трик постигна напаѓачот Борха Мајорал. Останатите голови ги постигнаа Карлес Перез, Џанлука Манчини, Рикардо Калафиори, Николо Ѕаноло, Никола Залевски и Амадо Диавара. Исто така, еден гол (автогол) постигна противнички играч.

Назначувањето на Мурињо за главен тренер на Рома стана познато на 4 мај. Договорот важи до летото 2024 година.

Коронавирус