среда, 27. мај 2020. Вести денес: 90
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Роден е да биде најдобар, Кристијано Роналдо урива рекорди

Роден е да биде најдобар, Кристијано Роналдо урива рекорди

Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Кристијано Роналдо успеа да го собори европскиот рекорд по бројот на постигнати голови во квалификациските средби за пласман на европските првенства. Со своите четири гола на дуелот со Литванија синоќа, суперѕвездата на Јувентус веќе стигна до бројката од 25 гола на 31 настап за Португалија во квалификациски дуели за пласман на континенталните собири.

Со ова остварување, Роналдо успеа да го собори рекордот на репрезентативецот на Р. Ирска, Роби Кин, кој досега беше неприкосновен на листата со 23 постигнати гола.

Интересен е и фактот што Роналдо синоќа дојде и до бројката од 702 постигнати гола во својата кариера.

 

Коронавирус