понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 78
home Фудбал

Робен: Веќе три пати го вртев во мојата глава натпреварот со Ајнтрахт

Робен: Веќе три пати го вртев во мојата глава натпреварот со Ајнтрахт

Фудбалерот од средниот ред на Баерн Минхен, Арјен Робен, кој ќе го напушти тимот во летото по истекот на договорот, ја одржа последната прес-конференција како член на Баварците.

Тој рече дека тој се фокусирал на натпреварот од последното (34. коло) во Бундеслигата против Ајнтрахт Франкфурт. Со победа Баерн ќе обезбеди нов трофеј.

– Десет години е долго време. Мислам дека ако времето брзо лета за тебе, тогаш ова е добар знак. Ова значи дека сте уживале и сте се чувствувале пријатно. Целосно сум фокусиран на саботниот натпревар. За мене, ова е многу посебен натпревар. Сакам да ја дадам целата моја енергија. Би било супер. Трипати го играв овој натпревар во мојата глава. Но, тоа беа само моите соништа. Но, соништата може да се реализираат, и јас сум сигурен дека сè ќе функционира, изјави Робен.

Претходно, 35-годишниот Холанѓанец го одигра 200. натпревар за Баерн во претходното 33. коло на шампионатот на Германија со Лајпциг (0:0).

Робен дојде во Баерн од Реал Мадрид во 2009 и освои седум титули, четири купа, и пет германски Супер купа, Лигата на шампионите, Супер купот на УЕФА и Светскиот клупски шампионат.

Коронавирус