понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 69
home Фудбал

Ривер Плејт – Гремио прва полуфинална двојка во Копа Либертадорес

Ривер Плејт – Гремио прва полуфинална двојка во Копа Либертадорес

Екипите на Ривер Плејт и Гремио ќе играат во првото полуфинале на Купот Либертаодрес. Ова е епилогот по реваншите од четвртфиналната фаза одиграни ноќеска.

Ривер Плејт во Буенос Аирес го победи Индепендиенте со 3:1 и по нерешените 0:0 на првата средба ја доби четвртфиналната аргентинска пресметка.

Бразилски Гремио по втор пат беше поуспешен од Атлетико Тучуман (Аргентина) и по тирумфот од 4:0 со вкупни 6:0 избори полуфинале.

Другата полуфинална двојка во јужноамериканската Лига на шампиони ќе биде позната в петок.

Коронавирус