четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 134
home Фудбал

Ристовски и Адеми со Динамо Загреб пред пласман во наредната рунда од ЛЕ

Ристовски и Адеми со Динамо Загреб пред пласман во наредната рунда од ЛЕ

Македонските фудбалски репрезентативци Аријан Адеми и Стефан Ристовски имаат голема шанса да се пласираат во осминафиналето од Лигата Европа откако со тимот за кој настапуваат Динамо Загреб запишаа извонредна победа од 3-2 на гостувањето против руски Краснодар.

Изнанадувањето на вечерта е Црвена Звезда која извлече реми од 2-2 против големиот Милан во Белград со голот на Павков во последната минута од мечот/.

 

Лига Европа 1/16 финале, први натпревари – конечни резултати 

Динамо Киев – Клуб Бриж 1:1
Брага – Рома 0:2
Црвена звезда – Милан 2:2
Краснодар – Динамо Загреб 2:3
Олимпијакос – ПСВ 4:2
Реал Сосиедад – Манчестер јунајтед 0:4
Славија Прага – Лестер 0:0
Волфсбергер – Тотенхем 1:4
Јанг Бојс – Баер Леверкузен 4:3

Коронавирус