вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Резултати од второто коло од Лигата Европа

Резултати од второто коло од Лигата Европа

Италијанскиот тим Аталанта постигна осум гола на гостувањето кај Сараево, откако во првиот натпревар на својата земја едвај одигра 2:2 со Бошњаците во вториот круг на Лигата на Европа.

Во друг дуел, британскиот судир меѓу Барнли и Абердин беше решен по продолженија во корист на Барнли, кој победи во реваншот со 3:1.

Германски Лајпциг немаше никакви проблеми против шведскиот Хекен, откако го елиминираше по 4: 0 и 1: 1. Истото важи и за шпанска Севиља, која го совлада унгарски Ујпеш со 4:0 и 3:1.

Тимот на Стивен Џерард, Ренџерс ремизираше 1:1 дома со хрватски Осиек, но победи овој тим како гостин со 1:0 и се пласираше понатаму.

Осум гола беа постигнати во реваншот Рио Аве – Јагелонија откако ремито 4:4 ги рангира Полјаците понатаму, откако победија со 1:0 на свој терен.

Лига Европа, реванши од вториот квалификациски круг:

Алашкерт (Ерменија) – Сутјеска (Црна Гора) – 0: 0 (1: 0)

Лачи (Албанија) – Молде (Норвешка) – 0: 2 (0: 3)

АЕК Ларнака (Кипар) – Дандолк (Република Ирска) – 4: 0 (0: 0)

Тренчин (Словачка) – Горник Забрже (Полска) – 4: 1 (1: 0)

Динамо Минск (Белорусија) – Дунајска Стреда (Словачка) – 4: 1 (3: 1)

Флора Талин (Естонија) – АПОЕЛ Никозија (Кипар) – 2: 0 (0: 5)

Славија (Бугарија) – Хајдук Сплит (Хрватска) – 2: 3 (0: 1)

Тракеи (Литванија) – Партизан (Србија) – 1: 1 (0: 1)

Валета (Малта) – Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) – 1: 2 (1: 1)

Хекен (Шведска) – Лајпциг (Германија) – 1: 1 (0: 4)

Лилестром (Норвешка) – ЛАСК (Австрија) – 1: 2 (0: 4)

АИК Стокхолм (Шведска) – Нордсјеланд (Данска) – 0: 1 (0: 1)

Адмира Вакер (Австрија) – ЦСКА (Бугарија) – 1: 3 (0: 3)

Аполон Лимасол (Кипар) – Железничар (Босна и Херцеговина) – 3: 1 (2: 1)

Прогре Нидеркорн (Луксембург) – Хонвед Будимпешта (Унгарија) – 2:0 (0: 1)

Вадуз (Лихтенштајн) – Жалгирис Вилнус (Литванија) – 1: 1 (0: 1)

Линколн Ред Импс (Гибралтар) – Нов Јужен Велс – 1: 1 (1: 2)

Мариупол (Украина) – Дјугарден (Шведска) – 2:1 по дополнително време (1: 1)

Спарта Прага (Чешка) – Спартак Суботица (Србија) – 2: 1 (0: 2)

Атромитос (Грција) – Динамо Брест (Белорусија) – 1: 1 (3: 4)

Слован Братислава (Словачка) – Балзан (Малта) – 3: 1 (1: 2)

Астерас (Грција) – Хиберниан (Шкотска) – 1: 1/ (2: 3)

Бешикташ (Турција) – Торсхавн (Фарски Острови) – 6: 0 (2: 0)

Копенхаген (Данска) – Стиријан (Исланд) 5: 0 (2: 0)

Викингур (Фарски Острови) – Торпедо Кутаиси (Грузија) 0: 4 (0: 3)

Витезе (Холандија) – Виторул Констанца (Романија) 3: 1 (2: 2)

ФК Сараево (Босна и Херцеговина) – Аталанта (Италија) 0: 8 (2: 2)

Марибор (Словенија) – Чихура (Грузија) 2: 0 (0: 0)

Domažlice (Словенија) – Уфа (Русија) 1: 1 (0: 0)

ФК ФКСБ (Романија) – Рудар Велење (Словенија) 4: 0 (2: 0)

АЗ Алкмар (Холандија) – Каиро Алмати (Казахстан) 2: 1 (0: 2)

Бордо (Франција) – Вентспилс (Латвија) 2: 1 (1: 0)

Барнли (Англија) – Абердин (Шкотска) 3: 1 по прод. (1: 1)

Дрита (Косово) – Дуделанж (Луксембург) 1: 1 (1: 2)

Ла Фиоритика (Сан Марино) – ФК Спартак Јурмала (Латвија) 0: 3 (0: 6)

Лех Познањ (Полска) – Шахтјор Солигорск (Белорусија) 3: 1 по прод. (1: 1)

Ренџерс (Шкотска) – Осиек (Хрватска) 1: 1 (1: 0)

Сарпсборг 08 (Норвешка) – Санкт Гален (Швајцарија) 1: 0 (1: 2)

Крусејдерс (Северна Ирска) – Олимпија Љубљана (Словенија) 1: 1 (1: 5)

Раднички Ниш (Србија) – Макаби Тел Авив (Израел) 2: 2 (0: 2)

Рио Аве (Португалија) – Јагиелонија (Полска) 4: 4 (0: 1)

Ујпеш (Унгарија) – Севиља (Шпанија) 1: 3 (0: 4)

ФХ Хафнарфјордур (Исланд) – Апоел Хаифа (Израел) 0: 1 (1:1)

Валур (Исланд) – ФК Санта Колома (Андора) 3: 0 (0: 1).

Локални избори 2021