вторник, 20. август 2019. Вести денес: 106
home Фудбал

Резултати од третото прелиминарно коло во Лигата на Европа

Резултати од третото прелиминарно коло во Лигата на Европа

Повеќето од натпреварите во третото прелиминарно коло во Лигата на Европа се одиграа вчеравечер.

Повеќето од фаворитите забележаа сигурни победи што им дава мир пред реваншот.

Торино го совлада Шахтјор (Солигорск) со 5:0. Со истиот резултат, Ајнтрахт (Франкфурт) триумфираше против Вадуз како гостин.

Еспањол беше малку поскромен и победи со 3:0 против Луцерн. Феенорд го совлада Динамо (Тбилиси) со 4:0 на „Де Кујп“, додека неговиот локален ривал ПСВ Ајндховен се справи со Хаугесун само со 1: 0.

Сите резултати од 3.коло од Лигата на Европа:

Астана (Казахстан) – Ла Валета (Малта) 5:1
АЕК Ларнака (Кипар) – Гент (Белгија) 1:1
Пјуник (Ерменија) – Вулверхемптон (Англија) 0:4
Спарта Прага (Чешка) – Трабзонспор (Турција) 2:2
Универзитатеа Крајова (Романија) – АЕК Атина (Грција) 0:2
Брондби (Данска) – Брага (Португалија) 2:4
Вентспилс (Латвија) ​​- Виторија Гимараеш (Португалија) 0:3
Тун (Швајцарија) – Спартак Москва (Русија) 2:3
Молде (Норвешка) – Арис Солун (Грција) 3:0
Малме (Шведска) – Зрињски Мостар (Босна и Херцеговина) 3:0
Шериф (Молдавија) ​​- АИК (Шведска) 1:2
Мариупол (Украина) – АЗ Алкмар (Холандија) 0:0
Нефтчи (Баку, Азербејџан) – Бнеи Јехуда (Израел) 2:2
Хаугсун (Норвешка) – ПСВ Ајндховен (Холандија) 0:1
Лудогорец (Бугарија) – Њу Сеинтс (Велс) 5:0
Феенорд (Холандија) – Динамо Тбилиси (Грузија) 4:0
ЦСКА Софија (Бугарија) – Зарја Луганск (Украина) 1:1
Антверпен (Белгија) – Викторија Плзен (Чешка) 1:0
Локомотив Пловдив (Бугарија) – Стразбур (Франција) 0:1
Макаби Тел Авив (Израел) – Судува (Литванија) 1:2
ФК Сараево (Босна и Херцеговина) – БАТЕ Борисов (Белорусија) 1:2
Дуделанж (Луксембург) – Номе Калју (Естонија) 3:1
Митјиланд (Данска) – Глазгов Ренџерс (Шкотска) 2:4
Ријека (Хрватска) – Абердин (Шкотска) 2:0
Норчепинг (Шведска) – Апоел Бер Шева (Израел) 1:1
Вадуз (Лихтенштајн) – Ајнтрахт Франкфурт (Германија) 0:5
Австрија Виена (Австрија) – Аполон Лимасол (Кипар) 1:2
ФКСБ (Романија) – Млада Болеслав (Чешка) 0:0
Торино (Италија) – Шахтјор Солигорск (Белорусија) 5:0
Луцерн (Швајцарија) – Еспањол (Шпанија) 0:3
Легија Варшава (Полска) – Атромитос (Грција) 0:0
Партизан Белград (Србија) – Малатијаспор (Турција) 3:1

од среда:
Слован Братислава (Словачка) – Дандалк (Република Ирска) 1:0

од вторник:
Арарат (Ерменија) – Сабуртало (Грузија) 1:2
ФК Рига (Латвија) ​​- ХИК Хелсинки (Финска) 1:1
Сутјеска (Црна Гора) – Линфилд (Северна Ирска) 1: 2.

МИА