четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Резултати од дуелите од второто коло во Лига Европа

Резултати од дуелите од второто коло во Лига Европа

Вчера се одиграа 24 натпревари од групната фаза на второто по квалитет фудбалско натпреварување на Стариот континент – Лига Европа.

Најсериозен интерес во второто коло предизвика мечот помеѓу АЗ Алкмар и Манчестер Јунајтед, во кој „црвените ѓаволи“ стигнаа само до бод.

Феенорд го совлада Порто со 2:0, додека Арсенал немаше проблеми против Стандард (Лиеж) – 4: 0.

Лацио направи пресврт и победи против Рен со 2:1, додека скандинавското дерби помеѓу Малме и ФК Копенхаген не донесе победник – 1: 1.

Резултати од ЛЕ, 2. коло:

Група А:
Дуделанж – Карабак 0:4
Севиља – АПОЕЛ 1:0

Група Б:
Лугано – Динамо Киев 0:0
Малме – ФК Копенхаген 1:1

Група Ц:
ФК Краснодар – Хетафе 1:2
Трабзонспор – Базел 2:2

Група Д:
Розенборг – ПСВ 1:4
Спортинг Лисабон – ЛАСК 2:1

Група Е
Селтик – ЦФР Клуж 2:0
Лацио – Рен 2:1

Група Ф
Арсенал – Стандард Лиеж 4:0
Виторија Гимараеш – Ајнтрахт Франкфурт 0:1

Група Г:
Феенорд – Порто 2:0
Јанг Бојс – Ренџерс 2:1

Група Х:
ЦСКА Москва – Еспањол 0:2
Ференцварош – Лудогорец 0:3

Група И:
Олександрија – Гент 1:1
Сент Етјен – Волфсбург 1:1

Група Ј
Истанбул Басакшехир – Борусија Менхенгладбах 1:1
Волфсбергер – Рома 1:1

Група К
Бешикташ – Вулверхемптон 0:1
Брага – Слован Братслава 2:2

Група Л
Астана – Партизан 1:2
АЗ Алкмар – Манчестер Јунајтед 0:0

Локални избори 2021