сабота, 31. октомври 2020. Вести денес: 53
home Фудбал

Резултати и стрелци во Лигата на нациите

Резултати и стрелци во Лигата на нациите

Вчера на терените во Европа се одиграа 20 натпревари од третото коло во Лигата на нациите.

На мечот со најголем интерес, нашата репрезентација ремизирапе 3:3 на гостувањето кај Естонија, откако во финишот реализиравме 2 гола преку Пандев и Зајков.

Другите интересни натпревари на вечерта беа Англија – Белгија, која победи со 2: 1 по пресврт и Франција – Португалија, кои одиграа без победник (0:0) во дуели од Лигата „А“.

Лига „А“

Од 18:00 часот:

АНГЛИЈА – БЕЛГИЈА 2: 1
0: 1 Лукаку (16-пенал)
1: 1 Рашфорд (39 – пенал)
2: 1 Маунт (64)

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА – ХОЛАНДИЈА 0: 0

ХРВАТСКА – ШВЕДСКА 2: 1
1: 0 Власиќ (32)
1: 1 Берг (66)
2: 1 Крамариќ (84)

Од 20:45 часот:

ИСЛАНД – ДАНСКА 0: 3
0: 1 – Кјаер 45
0: 2 – Ериксен 46
0: 3 – Сков 61

ПОЛСКА – ИТАЛИЈА 0: 0

ФРАНЦИЈА – ПОРТУГАЛИЈА 0: 0

Лига „Б“:

ИРСКА – ВЕЛС 0: 0

НОРВЕШКА – РОМАНИЈА 4: 0
1: 0 Холанд (13)
2: 0 Сорлот (39)
3: 0 Холанд (64)
4: 0 Холанд (74)

ФИНСКА – БУГАРИЈА 2: 0
1: 0 Тејлор (52)
2: 0 Јенсен (67)

ИЗРАЕЛ – ЧЕШКА РЕПУБЛИКА 1: 2
0: 1 – Абу 14-автогол
0: 2 – Видра 48
1: 2 – Захави 56

РУСИЈА – ТУРЦИЈА 1: 1
1: 0 – Миранчук 28
1: 1 – Караман 62

СЕВЕРНА ИРСКА – АВСТРИЈА 0: 1
0: 1 – Грегориќ 42

СРБИЈА – УНГАРИЈА 0: 1
0: 1 Конивеш 20

ШКОТСКА – СЛОВАЧКА 1: 0
1: 0 – Дајкс 54

ЛИГА „Ц“:

КАЗАХСТАН – АЛБАНИЈА 0: 0

ЕРМЕНИЈА – ГРУЗИЈА 2: 2
1: 0 Бајрамјан (6)
1: 1 Качарава (46)
1: 2 Окриашвили (74)
2: 2 Мхитаријан (88)

ЕСТОНИЈА – СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА 3: 3
0: 1 Кууск (3-автогол)
1: 1 Сапинен (33)
2: 1 Сапинен (62)
3: 1 Ливак (76 – пенал)
3: 2 Пандев (80)
3: 3 Зајков (88)

ЛИТВАНИЈА – БЕЛОРУСИЈА 2: 2
1: 0 Новиковас (7)
1: 1 Лисаковиќ (59 – пенал)
1: 2 Сачивко (66)
2: 2 Лаукземис (75)

ГРЦИЈА – МОЛДАВИЈА 2: 0
1: 0 – Бакасетас 45-пенал
2: 0 – Манталос 51

КОСОВО – СЛОВЕНИЈА 0: 1
0: 1 – Вукчиќ 22

Коронавирус