сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Репрезентативниот голман на Македонија позитивен на коронавирус- еве дали имал контакт со останатите фудбалери!

Репрезентативниот голман на Македонија позитивен на коронавирус- еве дали имал контакт со останатите фудбалери!

Репрезентативниот голман, Даниел Божиновски доби позитивен тест на Ковид-19 и нема да биде во составот на фудбалската репрезентација за ноемвриските натпревари против Грузија (12. ноември), Естонија (15. ноември) и Ерменија (18. ноември).

Голманот на Силекс во неделата при пристигнувањето во Скопје беше подложен на тестирање, а веднаш откако му беше потврден позитивниот резултат го напушти хотелот, без да има контакт со останатите лица од репрезентацијата, стручен штаб или фудбалери.

– За жал, позитивен сум на коронавирус и ќе мора да поминам одреден период во карантин. Немам симптоми, но принуден сум да бидам изолиран од соиграчите во следниот период. На репрезентативните колеги им посакувам многу среќа и успех во намерата да се избориме за пласман на Европско првенство. Јас ќе бидам еден од најголемите поддржувачи, изјави Даниел Божиновски.

Селекторот Игор Ангеловски нема да повика друг голман за натпреварот со Грузија, но остава отворена можност тоа да го направи за дуелите од Лига на нации против Естонија и Ерменија.

Коронавирус