сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 5
home Фудбал

Рекордерот во Премиер лигата, Бери стави крај на професионалната кариера

Рекордерот во Премиер лигата, Бери стави крај на професионалната кариера

Поранешниот играч од средниот ред на Манчестер сити и Евертон, Герет Бери се повлече од фудбалот, објави Скај Спорт.

Триесет и деветгодишниот англиски фудбалер го држи рекордот во Премиер лигата по бројот на одиграни натпревари. Тој има 653 натпревари во Англиското фудбалско првенство.

Бери стана шампион на Англија (2011/12) и победник на Купот на земја (2011) како дел од Манчестер сити.

Последниот клуб на играчот од средниот ред беше Вест Бром, за кој минатата сезона одигра шест натпревари. 

Коронавирус