вторник, 28. март 2023. Вести денес: 115
home Фудбал

Рекордерот Ел Хадари се збогува со репрезентацијата

Рекордерот Ел Хадари се збогува со репрезентацијата

Египетскиот фудбалски голман Есам Ел Хадари одлучи да стави крај на репрезентативната кариера на 45-годишна возраст.

Ел Хадари ова лето на Светското првенство во Русија постави рекорд со тоа што стана највозрасниот играч кој воопшто настапил на Мундијалите.

Тој за Египет дебитираше во 1996 година и оттогаш запиша 159 настапи во репрезентативниот дрес. Има постигнато еден гол, и освоено четири трофеи во Купот на нации на Африка.

На неодамна завршеното СП во Русија, Египет забележа три порази во групната фаза.

loading...