сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 78
home Фудбал

Реал продолжува да ги намалува платите на играчите

Реал продолжува да ги намалува платите на играчите

Раководството на Реал Мадрид поради пандемијата на коронавирус и драстичниот пад на приходите, најверојатно, ќе биде принудено да ги замоли играчите да ги намалат платите следната сезона.

Како што пренесува „Марка“, се очекува да нема навивачи на трибините во Шпанија до крајот на 2020 година, а тоа практично значи дека клубовите би можеле да останат без третина од буџетот за следната сезона.

Едноставно, недостаток на приход од билети е скоро невозможно да се компензира, и затоа управувањето со многу клубови, не само на Реал, ќе биде принудено да преземе драстични мерки.

Реал веќе ги намали платите на играчите за десет проценти за сезоната 2019/20, и нема шанси ова да се избегне во следната, освен ако публиката не се врати на стадионите.

Клубот пресметал дека продажбата на одделни играчи нема да ги спаси. Оттаму, играчите беа информирани за плановите на раководството за следната сезона, поточно за фактот дека сепак ќе треба да го прифатат намалувањето на платата.

Фудбалерите се свесни за ситуацијата и не го обвинуваат раководството за тоа, капитенот Серхио Рамос и претседателот Флорентино Перез се во одлични односи и нема сомнение дека играчите ќе продолжат да го поддржуваат клубот откажувајќи се дел од својата заработка.

Пред сè, Реал планира да заштеди околу 200 милиони евра ова лето, но сè ќе зависи од тоа дали публиката ќе се врати на трибините во блиска иднина.

Исто така, се верува дека еден од приоритетите ќе биде решавање на ситуацијата околу Герет Бејл.

Иако агентот на Велшанецот неодамна изјави дека ќе остане на „Сантијаго Бернабеу“, тоа не мора да значи дека ќе биде така, особено ако се има предвид дека Бејл има неделна плата од 713,000 евра.

Тие сигурно ќе ги преиспитаат понудите од Кина што веќе ги имаа, бидејќи неговата продажба значително ќе го ослободи буџетот за плати.

Коронавирус