четврток, 28. јануари 2021. Вести денес: 1
home Фудбал

Реал нема да може да го купи Мбапе на лето

Реал нема да може да го купи Мбапе на лето

Реал Мадрид нема да може да го купи напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе на лето, информира „Ле Паризиен“.

Како што е забележано, клубот има финансиски тешкотии поради пандемијата, што го прави невозможен трансферот на напаѓачот на француската репрезентација. Покрај тоа, Мбапе има и голема плата.

Претходно беше објавено дека Реал Мадрид го обнови интересот за 21-годишниот Французин. Договорот на фудбалерот со Парижаните важи до летото 2022 година.

Во сезоната 2020/21, Мбапе одигра осум натпревари за ПСЖ, постигна седум голови и исто толку асистенции.

Порталот „Transfermarkt.com“ ја проценува вредноста на играчот на 180 милиони евра.

Коронавирус